- Part # P161K101PSN25D502
Description:
P161K101PSN25D502
(PRICE/EACH)
POT
5K
0.1W
LOG / AUDIO
TRACK RESISTANCE:5KOHM
NO. OF TURNS:1TURNS
TRACK TAPER:LOG (AUDIO)
POWER RATING:100MW
RESISTANCE TOLERANCE:± 20%
PRODUCT RANGE:P161 SERIES
POTENTIOMETER MOUNTING:PANEL MOUNT
SHAFT DIAMETER:6MM ROHS COMPLIAN
Last Value Update: 3/21/2022
P161K101PSN25D502
Specifications
- Part # P161K101PSN25D502
Description:
P161K101PSN25D502
(PRICE/EACH)
POT
5K
0.1W
LOG / AUDIO
TRACK RESISTANCE:5KOHM
NO. OF TURNS:1TURNS
TRACK TAPER:LOG (AUDIO)
POWER RATING:100MW
RESISTANCE TOLERANCE:± 20%
PRODUCT RANGE:P161 SERIES