- Part # P161K101PSN25B202
Description:
P161K101PSN25B202
(PRICE/EACH)
POT
2K
0.2W
LINEAR
TRACK RESISTANCE:2KOHM
NO. OF TURNS:1TURNS
TRACK TAPER:LINEAR
POWER RATING:200MW
RESISTANCE TOLERANCE:¦ 20%
PRODUCT RANGE:P161 SERIES
POTENTIOMETER MOUNTING:PANEL MOUNT
SHAFT DIAMETER:6MM
NO. OF GANGS:1ROHS COM
Last Value Update: 3/21/2022
P161K101PSN25B202
Specifications
- Part # P161K101PSN25B202
Description:
P161K101PSN25B202
(PRICE/EACH)
POT
2K
0.2W
LINEAR
TRACK RESISTANCE:2KOHM
NO. OF TURNS:1TURNS
TRACK TAPER:LINEAR
POWER RATING:200MW
RESISTANCE TOLERANCE:¦ 20%
PRODUCT RANGE:P161 SERIES
SHAFT DIAMETER:6MM