- Part # 400MTS8M880 G2
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 4.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M880G2
MEGA TORQUE G2 TIMING BELT
8MM PITCH
40MM WIDE
880MM LONG
110 TEETH
PITCH: 8
TEETH: 110
CORE CORD MATERIAL: CARBON
Last Value Update: 9/21/2023
400MTS8M880 G2
Specifications
- Part # 400MTS8M880 G2
- Weight 4.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M880G2
MEGA TORQUE G2 TIMING BELT
8MM PITCH
40MM WIDE
880MM LONG