- Part # 400MTS8M848
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 4.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M848
MEGA TORQUE TIMING BELT
8MM PITCH
848MM L 40MM W
PITCH: 8
TEETH: 106
CORE CORD MATERIAL: FIBERGLASS
MATERIAL: HNBR
CANVAS: NYLON
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 9/21/2023
400MTS8M848
Specifications
- Part # 400MTS8M848
- Weight 4.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M848
MEGA TORQUE TIMING BELT
8MM PITCH
848MM L 40MM W