- Part # 400MTS8M800U
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M800U
MEGA TORQUE TIMING BELT
URETHANE
8MM PITCH
40MM WIDE 800MM LONG
PITCH: 8
TEETH: 100
CORE CORD MATERIAL: ARAMID
MATERIAL: POLYURETHANE
CANVAS: NIL
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 9/21/2023
400MTS8M800U
Specifications
- Part # 400MTS8M800U
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M800U
MEGA TORQUE TIMING BELT
URETHANE
8MM PITCH
40MM WIDE 800MM LONG