- Part # 400MTS8M760
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M760
MEGA TORQUE TIMING BELT
8MM PITCH
760MM L 40MM W
PITCH: 8
TEETH: 95
CORE CORD MATERIAL: FIBERGLASS
MATERIAL: HNBR
CANVAS: NYLON
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/10/2025
400MTS8M760
Specifications
- Part # 400MTS8M760
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M760
MEGA TORQUE TIMING BELT
8MM PITCH
760MM L 40MM W