- Part # 400MTS8M640 G2
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M640G2
MEGA TORQUE G2 TIMING BELT
8MM PITCH
40MM WIDE
640MM LONG
80 TEETH
PITCH: 8
TEETH: 80
CORE CORD MATERIAL: CARBON
Last Value Update: 9/21/2023
400MTS8M640 G2
Specifications
- Part # 400MTS8M640 G2
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M640G2
MEGA TORQUE G2 TIMING BELT
8MM PITCH
40MM WIDE
640MM LONG