- Part # 400MTS8M4400
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 20.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M4400
MEGA TORQUE TIMING BELT
8MM PITCH
4400MM L 40MM W
PITCH: 8
TEETH: 550
CORE CORD MATERIAL: FIBERGLASS
MATERIAL: HNBR
CANVAS: NYLON
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/10/2025
400MTS8M4400
Specifications
- Part # 400MTS8M4400
- Weight 20.00 lbs
Product Information
Description:
400MTS8M4400
MEGA TORQUE TIMING BELT
8MM PITCH
4400MM L 40MM W