- Part # ERJ-U2RD2001X
Description:
ERJU2RD2001X
RESISTOR
2K
0.5%
0.1W
0402
THICK FILM
RESISTANCE:2KOHM
RESISTANCE TOLERANCE:± 0.5%
POWER RATING:100MW
RESISTOR CASE / PACKAGE:0402 [1005 METRIC]
RESISTOR TECHNOLOGY:THICK FILM
RESISTOR TYPE:SULFUR RESISTANT
VOLTAGE RATING:50V ROHS COMPLIANT: Y
Last Value Update: 12/2/2025
ERJ-U2RD2001X
Specifications
- Part # ERJ-U2RD2001X
Description:
ERJU2RD2001X
RESISTOR
2K
0.5%
0.1W
0402
THICK FILM
RESISTANCE:2KOHM
RESISTANCE TOLERANCE:± 0.5%
POWER RATING:100MW
RESISTOR TECHNOLOGY:THICK FILM
RESISTOR TYPE:SULFUR RESISTANT