- Part # 755A-05-S-2048-A-HV-3-SF-S-N
- Category Sensors & Switches
- Category Encoder/Resolver
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
755A05S2048AHV3SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
0° TO 70° C STANDARD OPERATING TEMPERATURE
2048 CYCLES PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
LINE DRIVER
FREQUENCY RESPONSE 500 KHZ (6001 CPR AND ABOVE)
SLOTTED FLEX MOUNT
STANDARD 18 IN
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 1/25/2023
755A-05-S-2048-A-HV-3-SF-S-N
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Category Sensors & Switches
- Category Encoder/Resolver
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
755A05S2048AHV3SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
2048 CYCLES PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
LINE DRIVER