- Part # MLVC08V016C380
- Category Panel Accessories
- Category Fuse
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
MLVC08V016C380
VARISTOR
MLV
39V
0805
VOLTAGE RATING VAC:11.3V
VOLTAGE RATING VDC:16V
PRODUCT RANGE:MLVC SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:39V
VARISTOR CASE STYLE:0805 [2012 METRIC]
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:120A ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/22/2025
MLVC08V016C380
Specifications
- Part # MLVC08V016C380
- Category Panel Accessories
- Category Fuse
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
MLVC08V016C380
VARISTOR
MLV
39V
0805
VOLTAGE RATING VAC:11.3V
VOLTAGE RATING VDC:16V
PRODUCT RANGE:MLVC SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:39V