- Part # XPA1600DR
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
XPA1600DR
DRIVE RITE
INDUSTRIAL RAW EDGE WEDGE V-BELT
FABRIC COVER: PET/COTTON TO ENHANCE FLEXIBILITY
BODY COMPOUND FIBERS LOADED MADE OF CR RUBBER BLEND
RLT
13MM X 10MM
DATUM LENGTH: 1600MM
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/26/2024
XPA1600DR
Specifications
- Part # XPA1600DR
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
XPA1600DR
DRIVE RITE
RLT
13MM X 10MM
DATUM LENGTH: 1600MM